Home > Grāmatas, Latviskums > Beidzot! … Valdis Celms. “Latvju raksts un zīmes”

Beidzot! … Valdis Celms. “Latvju raksts un zīmes”

Mēs rakstam vai katru dienu pa bišķim. Regulāri. Tāpat ir cilvēki, kuri raksta tik pat regulāri un sistemātiski kā mēs. Taču nopublicē savus darbus reti. Pēc 1000kārtīgas analīzes un pārlasīšanas, rakstot par lietām, kurās orientējas labāk kā jebkurš cilvēks Latvijā un pasaulē. Un rezultāts sajūsmina… Vienkārši fascinē… Es bieži jūsmoju par jaunām lietām, projektiem, izgudrojumiem, taču diezgan ātri mana jūsma pierimst. Šī nebūs tā reize, jo kopš brīža, kad uzzināju par šādas grāmatas drīzu klajā nākšanu pagājis ne mazums laika. Bet nu tā ir klāt. Valdis Celms mums visiem nodod gadu desmitiem krātās zināšanas par mūsu senču senajām zīmēm, to nozīmi, Latvju rakstu.

Grāmata Valdis Celms. Latvju raksts un zīmes

Grāmatas pilnais nosaukums ir “Latvju raksts un zīmes. Baltu pasaules modelis. Uzbūve. Tēli. Simbolika”

Nedaudzo gadu laikā, kopš pazīstu mākslinieku, dizaineri, semiotikas pētnieku Valdi Celmu, esmu sapratis, ka viņa galvā ir vairāk kā nopietnas enciklopēdijas materiāls. Un nav jau jābrīnās. Brīdī, kad piedzimu, viņš jau desmit gadus bija cītīgi pētījis visu, par ko varam lasīt jaunajā grāmatā. Vajag tomēr būt entuziastam, lai uzrakstītu vairāk kā 2arpus simtus lapaspušu koncentrēta satura.



Seno zīmju jaunā dzīve

Mana izpratne par lietām rakstu ierindo plašā starpdisciplināro un sinkrētisko parādību jomā, kuru nozīme 20. un 21. gs. mijā ir ļoti svarīga. Rakstam ir īpaša organizējoša un sakārtojoša ietekme uz visām plastiskajām norisēm laikā un telpā, kā arī uz cilvēka apziņu.

Mana pētījuma metodes pamatā ir ideja, ka raksts vispirms ir jāsaprot kā uzbūve un struktūra.

* Tikai pēc tam raksts vērtējams atsevišķos funkcionāli nosacītos līmeņos piem., kā estētiskas gaumes un labi izprasta amata un tehnoloģijas izpausme.

* Tikai pēc tam to var citā līmenī apskatīt kā simbolu un mitoloģisku tēlu.

… tā autors

Grāmata ir tāda apjomīga. A4 formāts, 272 lpp, cietie vāki. Veikalos vēl nav dabūjama. Cena būšot ap Ls 14. Var pasūtīt pa pastu, kas sanāk lētāk Ls 11,50. Laba dāvana Jāņos un Līgosvētkos. Es iegādāju vienu eksemplāru tieši dāvanai. Visu izlasījis vēl neesmu, jo gribu ne tikai izlasīt, bet arī izprast.

Man pa saviem galiem grāmata izmaksāja tikai desmitnieku. Ja vēl kāds negrib barot Latvijas Pastu, varu noorganizēt grāmatas iegādi Zemitānu stacijas (darbalaikā) vai Krasta Lido (pārējā laikā) apkārtnē. Ja ir interese, tad meilojiet uz viesturs(a)viesturs.info. [Bet tas tikai, kamēr nav pieejama veikalos.]

Grāmatas prezentācija notiks Kara muzejā ceturtdien, 14. jūnijā plkst. 18:00. Esmu nolēmis tur būt.

 1. Evija
  July 24th, 2007 at 16:08 | #1

  Un kas to būtu domājis, ka grāmata tik ātri tiks izpirkta – tiešām lasīšanas vērta!

 2. Due, where is my Mac
  August 1st, 2007 at 23:05 | #2

  Eh, jee
  protams sastiku vaig iebāst…

  …nazi fagots….die

 3. Solvita
  August 31st, 2009 at 16:07 | #3

  Kur šobrīd šo grāmatu var iegādāties? Mani tā ļoti ieinteresēja.

 4. Ilze
  October 31st, 2011 at 10:50 | #4

  Vai šobrīd iespējams iegādāties V.Celma grāmatu?
  Ja ir iespējams,tad kur?

 5. Papu
  September 5th, 2012 at 21:23 | #5

  Interesants atspoguļojums. Autore iekusili lielu darbu un alanīzi. Vērtīgas atziņas.Vienīgi žēl, ka nevaram iztikt bez tādiem anglicismiem kā vs (bērni vs pensionāri), kontinuitāte , raportēt .. Pieļauju, ka latviešu valoda ir pietiekami bagāta ar dažadiem izteiksmes līdzekļiem, ka var atrast gan tulkojumu, gan atbilstošu vārdu jau iepriekš pieminētajiem anglicismiem. Var jau tekstu pateikt jo sarežģītak, jo labāk (it kā gudrāk), beet nekur citur pasaulē vienkārši teksti netiek tā sarežģīti, kā Latvijā. Cerībā uz latviešu valodas nepiesārņošanu.. paldies par rakstu. Ir ko padomaat! 1 2

 1. July 1st, 2007 at 15:14 | #1
 2. April 13th, 2008 at 02:40 | #2